8 Şubat 2019

Katılımcı Soruları

Aynı üniversiteden birden fazla ekip yarışmaya katılabilir mi? Onlar için ayrıca bir eleme olacak mıdır?

  • Aynı üniversiteden birden fazla takım katılabilir. Aynı üniversiteden katılan takımlar için ayrıca bir eleme olmayacaktır.

Ekibimizde elektrik elektronik mühendisliği yada makine mühendisliğinden katılımcılar olabilir mi?

  • Yarışma üniversitelerin mimarlık ve mühendislik fakültelerindeki tüm bölümlere açıktır.

Yarışmaya üniversitelerin yüksek lisans yada doktora programlarında öğrenim gören öğrenciler katılabilir mi?

  • Yarışma üniversitelerin mimarlık ve mühendislik fakültelerinin lisans programlarında okuyan öğrencilere açıktır.

Ekibimizde farklı üniversitelerden öğrenciler yer alabilir mi?

  • Evet. Mimarlık ve mühendislik fakültelerinin lisans programlarında olmaları koşuluyla farklı üniversitelerden öğrenciler aynı ekipte yer alabilir.

Takım danışmanı sektörden birisi olabilir mi?

  • Takım danışmanının üniversitelerin ilgili bölümlerinde akademisyen olması gerekmektedir.

Yarışmada elle hesap yöntemi zorunlu mu?

  • Elle hesap yöntemi yapmak zorunlu değildir. Fakat elde edilen sonuçlar ve durumları neye dayanarak hangi yöntemi kullanarak bulduğunuzu statik projenizde belirtmeniz zorunludur.

Arazinin altından geçen kanalizasyon, boru hattı vb. gibi altyapı elemanları nereden ve hangi kottan geçiyor? Buna göre kazı alanı belirlememize gerek var mı?

  •  ETAK’20 bir altyapı tasarım yarışması değildir ve buna dair bir çalışma sizden beklenmemekte, bu yüzden arazinin altında herhangi bir altyapı yokmuş gibi düşünebilirsiniz.

Kaldırabileceğimiz küçük ağaçlar, basketbol sahası vb. gibi detayları kaldırırken bunların yıkımını maliyete ekleyecek miyiz yoksa araziyi sıfır mı düşüneceğiz?

  • Basketbol sahası ve küçük ağaçları yokmuş gibi davranabilirsiniz, bu objelerin kaldırılması gibi bir maliyet hesabına gerek yok.

Arazi dwg sinin çevrenin daha geniş alana yayılmış hali var mı? Çünkü dwg de arazimiz kenarda kalıyor. Güney tarafını genişçe gösterebilirken kuzeyindeki şehir detaylarını gösteremiyoruz.

  • Tasarımınızı etkileyecek tüm faktörler paylaşılan dwgde bulunmakta, ayrıca yarışmamız sizden kuzeydeki şehir detaylarını  göstermenizi beklemiyor. Onun dışında başka bir ayrıntıya ihtiyacınız yok.

Kesilemeyen ağaçların boylarını ve çapını yaklaşık olarak kendimiz belirleyebiliyor muyuz?çünkü bunlar binaların görünürlüğünü etkileyecek. Gerçek boyları bilmemize gerek var mı? 

  • Arazi gezisinde kesilemeyecek ağaçlar ayrıntılı bir şekilde gösterildi. Boy ve çap belirlemek tamamen mimar üyelerinizin tasarımsal ihtiyacına kalmış bir durum, tabii ki de gerçekçi olmayan boyutlar jüri tarafından olumlu değerlendirilmeyecektir.